آرامش ایران توافق معصومه ابتکار اخبار سیاست خارجی

آرامش: ایران توافق معصومه ابتکار اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار بین الملل آمریکا دخالت ندارد / در بندر مهم یمن چه می‌گذرد؟ پنتاگون

با شدت یافتن حملات و بمباران بندر الحدیده، به وسیله امارات متحده عربی و عربستان، جهت اشغال این بندر مهم، بحران در یمن در بدترین اوضاع قرار گرفته است.

آمریکا دخالت ندارد / در بندر مهم یمن چه می‌گذرد؟ پنتاگون

در بندر مهم یمن چه می گذرد؟ پنتاگون: آمریکا دخالت ندارد

عبارات مهم : امنیت

با شدت یافتن حملات و بمباران بندر الحدیده، به وسیله امارات متحده عربی و عربستان، جهت اشغال این بندر مهم، بحران در یمن در بدترین اوضاع قرار گرفته است.

به گزارش خبرآنلاین، تجاوز ائتلاف مذکور به بندر «الحدیده» یمن از چهار روز پیش شروع شده است و بر اساس اطلاعات منتشره از سوی رسانه های جمعی، متجاوزان از بمب های ممنوعه خوشه ای علیه مردم و کمیته های مردمی دفاعی در این کشور استفاده کرده اند.

آمریکا دخالت ندارد / در بندر مهم یمن چه می‌گذرد؟ پنتاگون

میدل ایست آی در گزارشی نوشته است: الحدیده با خطر جدیدی مبنی بر احتمال سیطره کامل امارات و عربستان بر آن مواجه هست. کنترل بر بندر الحدیده پیروزی بزرگی جهت امارات است که میل به دارد بنادر ساحل یمن و سواحل شاخه آفریقا را تحت کنترل خود درآورد.

شورای امنیت شرکت ملل عصر پنجشنبه در جلسه پشت درهای بسته خود راجع به اوضاع یمن خواهان باز ماندن بندر الحدیده به رغم حملات نظامی به این بندر شد. این جلسه به درخواست انگلیس برگزار شده است بود.

با شدت یافتن حملات و بمباران بندر الحدیده، به وسیله امارات متحده عربی و عربستان، جهت اشغال این بندر مهم، بحران در یمن در بدترین اوضاع قرار گرفته است.

ایسنا دربارۀ نشست شورای امنیت و تحولات الحدیده نوشته است: در این نشست اعضای شورای امنیت خواهان باز ماندن بندر الحدیده به عنوان تنها گذرگاه مهم امدادرسانی های غذایی و کمک های انسانی به یمن شدند.

پیشتر سوئد به عنوان عضو غیردائم شورای امنیت از این شورا خواسته بود که پاسخی فوری به حملات در این بندر داده و زمانی را جهت مذاکرات اطراف خروج حوثی ها از بندر حدیده تعیین کند.

این درخواست که با حمایت روسیه روبرو شد تایید سایر اعضای شورای امنیت را به دنبال نداشت.

آمریکا دخالت ندارد / در بندر مهم یمن چه می‌گذرد؟ پنتاگون

شورای امنیت در این جلسه دو ساعته پشت درهای بسته حملات حامیان دولت مستعفی یمن به رهبری عربستان به شهر الحدیده به رغم هشدارهای شرکت ملل راجع به خطرات این حملات جهت میلیون ها غیرنظامی یمنی را بررسی کرد.

در پی این جلسه واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در شرکت ملل که کشورش ریاست ماهانه شورای امنیت را بر عهده دارد، گفت: ۱۵ کشور عضو شورای امنیت نسبت به خطرات حملات جهت اوضاع انسانی در حدیده نگرانند.

با شدت یافتن حملات و بمباران بندر الحدیده، به وسیله امارات متحده عربی و عربستان، جهت اشغال این بندر مهم، بحران در یمن در بدترین اوضاع قرار گرفته است.

وی افزود: کشورهای عضو بار دیگر خواسته خود جهت باز ماندن بندرهای “الحدیده” و “الصلیف” را تکرار کردند.

بندر الصلیف واقع در شمال شهر حدیده به همراه بندر الحدیده دو گذرگاه مهم امدادرسانی های غذایی و کمک های انسانی به کشور جنگ زده یمن هستند که حدود ۷۰ درصد از کمک ها از این دو بندر وارد یمن می شود.

این دومین نشست شورای امنیت راجع به یمن طی هفته گذشته هست. سفیر سوئد در شرکت ملل کمی پیش از برگزاری جلسه در بیانیه ای اعلام کرد وقت آن فرا رسیده که از شورای امنیت بخواهیم پاسخی فوری به حملات نظامی در الحدیده بدهد.

آمریکا دخالت ندارد / در بندر مهم یمن چه می‌گذرد؟ پنتاگون

با اوج گرفتن تهاجم عربستان و امارات به شهر بندری الحدیده یمن، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که نه در این جنگ همکاری دارد و نه آن را اداره می کند.

به گزارش الجزیره، سخنگوی پنتاگون اعلام کرد: آمریکا عملیات نظامی جاری در بندر الحدیده را نه رهبری می کند و نه در آن همکاری دارد. ما بر اهمیت این بندر جهت ارسال کمک و کم کردن مشکل های غیرنظامیان یمنی واقفیم و بر ادامه کار آن تاکید داریم.

او گفت: جیمز ماتیس، وزیر دفاع از تلاش های نماینده شرکت ملل در امور یمن جهت نشاندن طرف های درگیر در جنگ بر میز مذاکرات حمایت می کند.

سخنان این مقام پنتاگون در دومین روز عملیات نظامی گسترده امارات و عربستان جهت اشغال بندر استراتژیک الحدیده در غرب یمن ایراد شده است است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پیشتر گفته بود که کشورش از نزدیک تحولات جاری در الحدیده را زیر نظر دارد و در این رابطه با رهبران امارات تماس گرفته و بر ضرورت ادامه امدادرسانی به غیرنظامیان از طریق بندر الحدیده تاکید کرده است.

این در حالی است که مسئولان انصارالله یمن تاکید کرده اند که جنگ امارات و عربستان در حدیده به وسیله آمریکا اداره می شود.

وزارت خارجه روسیه نیز روز گذشته با صدور بیانیه ای در خصوص ادامه تجاوز ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان به بندر الحدیده یمن هشدار داده بود.

در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه روسیه در این باره آمد بود: ادامه این درگیری جهت کل یمن فاجعه بار بوده و نیز حل و فصل سیاسی بحران در این کشور را با مانع مواجه خواهد کرد.

بیانیه مذکور در ادامه اضافه کرد: درگیری های در این بندر کانال های ارسال تجهیزات درمانی و دارویی جهت مردم یمن را قطع کرده، غیرنظامیان را نیز با پرسشها و مخاطرات متعدد و جدی مواجه خواهد کرد.

­نیروی دریایی یمن بعد از نشانه قرار دادن یک ناو جنگی اماراتی در سواحل الحدیده راجع به پیامدهای گشوده شدن جبهه تازه در این استان هشدار داد.

به گزارش خبرآنلاین، سید عبدالملک بدر الدین دبیر کل جنبش انصار الله یمن در آخرین صحبت خود در شب های ماه مبارک رمضان به بررسی تازه ترین تحولات مربوط به یمن و جبهه نبرد در شهر و بندر حدیده پرداخت.

وی با اشاره به نبردهایی که در ساحل غربی یمن و به خاص در بندر حدیده در جریان است گفت: نبرد ساحل غربی از مهم ترین و مهمترین نبردها در طول مبارزه با متجاوزان هست، لیکن اشغالگران نه تنها در وقت کنونی بلکه در طول تاریخ بر جزیره ها و سواحل و شهرهای ساحلی تمرکز کرده اند و همه نیروهای استعماری و متجاوز این مناطق را اهداف راهبردی خود دانسته اند. امروز نیز رویکرد آنان تسلط بر جزیره ها و مناطق ساحلی از جزیره سقطری گرفته تا جزیره میون در باب المندب است و پیشتر نیز بر دو منطقه ساحلی عدن و مخا مسلط شدند. تسلط بر شهرهای بندری و مناطق ساحلی یمن، پیش از آنکه نشانه عربستان و امارات باشد، نشانه آمریکا و اسرائیل و انگلیس است.

وی افزود: امارات و منافقان و مزدوران، تنها سربازان و ابزارهایی هستند که مأموریت خود را انجام می دهند و در جهت تأمین منافع آمریکا و انگلیس و اسرائیل گام بر می دارند و این سه، تسلط بر مواضع راهبردی یمن را یک مسأله حیاتی جهت خود در سطح بین المللی می دانند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشور عزیزمان ایران نیز ضمن محکومیت حملات شدید ائتلاف سعودی به الحدیده، گفت: بحران یمن راه حل نظامی ندارد و استمرار توسل به زور ره به جایی نخواهد برد.

«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه با محکومیت شدید حملات هوایی و دریایی ائتلاف متجاوزان به بندر «الحدیده» یمن نسبت به وخیم تر شدن هر چه زیاد شرایط انسانی در این کشور ابراز نگرانی کرد.

قاسمی با بیان اینکه همواره تاکید کرده ایم بحران یمن راه حل نظامی ندارد و متجاوزان به این کشور باید به تجاوز خود آخر دهند، افزود: چنین جنایاتی کورسوی امیدی که جهت تلاش های سیاسی در حال انجام است را نابود کرده و بر پیچیدگی شرایط خواهد افزود.

گفتنی است شهر الحدیده دومین بندر تجاری بزرگ یمن بعد از بندر عدن است و به علت داشتن امکانات صادرات و واردات و نزدیکی به معابر بین المللی حمل ونقل کالا از اهمیت زیادی برخوردار هست. بعد از اشغال بندر عدن در جنوب یمن و همچنین محاصره زمینی، هوایی و دریایی یمن از سوی ائتلاف عربی، از روز گذشته نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان جهت اشغال بندر حدیده عملیاتی را شروع کرده است.

واژه های کلیدی: امنیت | آمریکا | امارات | عربستان | عربستان، | حملات هوایی | عملیات نظامی | امارات متحده عربی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog